TON získal další prestižní cenu za design
Red Dot patří k jednomu z nejvýznamnějších světových ocenění designu. Letos zvítězil produkt společnosti TON, která získala toto ocenění naposledy v roce 2011 za design křesla Merano.
Letos připadl „červený puntík“ lounge křeslu z unikátní kolekce Split, které navrhl designér Arik Levy a bylo představeno na loňském veletrhu Salone del Mobile v Miláně. Porotu zaujal v kategorii Produktový design, do které se v tomto roce přihlásilo rekordních 5 214 výrobků.
Foto: www.ton.eu
A jak popsal motiv při tvorbě samotný designér Arik Levy?
„Od počátku byla moje myšlenka vzít minulost a převést ji do budoucnosti. Split se zrodil z myšlenky ohýbání. Ale ne způsobem, který se dělá obyčejně, ale dává mu nový tvar. Dřevo je rozděleno na dvě části a každá ohnuta jiným směrem.“
Jako první na světě tato kolekce využívá ručně ohýbaný rozštěp masivního dřeva jako designový a zároveň plně funkční element.
Foto: www.ton.eu
Čím křeslo zaujme?
Pohodlné posezení zaručí zvýšená zádová opěrka a komfortní ergonomie sedáku. Kromě detailu rozštěpeného dřeva stojí za povšimnutí také zajímavý detail speciálně lemovaného švu na vrchní straně opěráku a područek. Konstrukce se vyrábí z bukového nebo jasanového dřeva. Samozřejmostí je možnost volby z pestré škály odstínů a materiálů pro čalounění.
Ředitel marketingu TON, Jan Juza ke křeslu dodal: „Vývoj kolekce byl opravdu náročný. Jsme pyšní, že naši technologové a ohýbači tuto výzvu zvládli,“ a dodal, že do kolekce Split spadá dále také židle, barová židle ve dvou výškách a křeslo.
Společnost TON
Počátky výroby společnosti TON se datují od roku 1861, kdy byl v Bystřici pod Hostýnem zahájen provoz továrny na ohýbaný nábytek, dnes nejstarší svého druhu na světě. Zakladatel Michael Thonet, po němž byla společnost tehdy pojmenovaná, si nevybral toto místo náhodou. Okolní bukové lesy nabízely dostatek materiálu pro výrobní proces. Již deset let po otevření se zde vyrábělo 300 000 kusů ohýbaného nábytku ročně.
V roce 1946 se stala společnost národním podnikem THONET a v roce 1953 došlo k přejměnování na TON (zkratka slov Továrny Ohýbaného Nábytku). Od roku 1994 TON figuruje jako akciová společnost.
Arik Levy
Narodil se v roce 1963 v Tel-Avivu. Do Evropy se přestěhoval v roce 1988 a ve Švýcarsku absolvovatl obor průmyslového designu na Art Center Europe. Do Japonska odjel na pracovní stáž a po návratu do Evropy se Levy věnoval scénografii současného tance a opery. Vrátil se však k průmyslovému designu a umění a dnes působí ve svém studiu v Paříži. Úspěchy slaví zejména s návrhy nábytku a osvětlení.