Nábytkové ikony z dílny designérské dvojice Eames
Charles & Ray Eames - americký pár, který spolu celý život tvořil. Jejich kolekce sedacího nábytku se vyrábí dodnes a jsou oblíbené díky své nadčasovosti a jednoduchosti.
Manželský a především umělecký pár Charles a Ray Eamesovi se řadí k nejvýznamějším designérům dvacátého století. Tvořili zejména v padesátých letech v Americe a profesně se zabývali nejen architekturou a designem, ale také grafikou, fotografováním a filmem. Slávu si vydobili díky svému novátorskému přístupu, chuti experimentovat s novými materiály a především díky jejich dodnes vyráběné kolekci sedacího nábytku.
Charles Eames se narodil v St. Louis v Missouri v roce 1907 a už během školy se zajímal o architekturu. Později začal pracovat v architektonickém studiu, přestože neměl dokončenou univerzitu. Architekturu studoval na washingtonské univerzitě a v té době se seznámil se svou první ženou Catherine, se kterou se ve svých dvaadvaceti oženil. V roce 1930 se jim narodila dcera Lucie a Charles v ten stejný rok otevíral svou vlastní kancelář. V návrhářství nábytku se začal prosazovat a za nedlouho mu Cranbrook akademie umění v Michiganu nabídla spolupráci. Stal se vedoucím katedry designu a zde se také později setkal se svou budoucí partnerkou Ray.
Foto: www.vitra.com
Ray Kaiserová-Eamesová se narodila roku 1912 v Sacramentu v Kalifornii a v New Yorku studovala abstraktní malířství. Poté odešla právě na Cranbrook Academy, kde se seznámila s Charlesem. V roce 1941 se pár vzal a odjeli spolu do Kalifornie. Navrhovali zde především sedací nábytek z tvarované překližky, avšak během války o vybavení bytu nikdo moc nestál, proto se věnovali navrhování a zdokonalování zdravotnických dlah a nosítek pro námořnictvo. Po válce se ujala výroby nábytku od Eamesových společnost Evans Products a po několika letech tuto výrobu převzala společnost Herman Miller, která ve výrobě nábytku navrženého Eamesovými pokračuje v USA dodnes. V Evropě zajišťuje výrobu tohoto nábytku společnost Vitra Internacional.
Vyznávali funkčnost a minimalistické tvary a tím se také řídili při své tvorbě. To ocenilo i několik kritiků té doby – například Esther McCoyová označila židli z tvarované překližky jako „židli století“.
Designová ikona Eames Molded Plastic Chair z roku 1948 byla tehdy první židlí se sedací skořepinou z laminátu (později z plastických hmot). Vzniklo několik barevných variant této židle s několika typy podnoží (včetně houpací).
Naprostou ikonou je chaise longue křeslo, které představuje dodnes nábytkovou ikonu organického designu. Charles a Ray jej navrhli na základě soutěže Muzea moderního umění v New Yorku a k návrhu se nechali inspirovat sochou Floating Figure od Gastona Lachaise. A k pojmenování křesla „La Chaise“ využili vtipnou shodu jména výtvarníka (Lachaise) a francouzského slova (chaise longue).
V roce 1956 vytvořili manželé Eamesovi polstrované otočné křeslo s podnožkou - Eames Lounge Chair. Je to kombinace přírodních a moderních materiálů – ocel, překližka a kůže. Toto křeslo lze často spatřit ve filmech a seriálech. Křeslo dostal dárkem filmový režisér Billi Wilder.
Zdroje text: www.vtm.e15.cz, www.prague-art.cz
Zdroje foto: www.vitra.com, www.nga.gov.au, www.prague-art.cz,
Inspirace z naší fotogalerie