Křeslo Barcelona - ztělesnění minimalismu a čisté elegance
Přinášíme vám sérii článků, ve kterých se dozvíte zajímavé informace o proslulých nábytkových ikonách designu. V prvním díle nahlédneme do interiéru slavné vily Tugendhat v Brně.
Přestože křeslo vzniklo již v roce 1928, nepřestává okouzlovat svými jednoduchými liniemi, díky čemuž je poprávem řazeno mezi ikony moderního designu. Ludwig Mies van der Rohe navrhl křeslo spolu s německým pavilonem pro světovou výstavu, která se konala v Barceloně roku 1929. Odtud plyne název křesla, které je inspirované antickou židlí, pro niž jsou charakteristické zkřížené nohy. Křeslo mělo původně velmi důležitý význam – bylo navržené pro španělský královský pár k sezení při audienci.
Ikona designu a moderní umění
Ocel byla v té době novým materiálem, kterým byl Mies nepochybně velmi fascinován. Nábytek z ohýbané oceli působil velmi moderním a luxusním dojmem. Ocelová konstrukce křesla byla zhotovena z jednoho kusu a její leštění, stejně tak jako zpracování koženého potahu, bylo prováděno ručně. V roce 1977 získalo křeslo Barcelona přestižní cenu Muzea Moderního umění.
Dnes se můžete designovou ikonou pokochat v interiéru brněnské vily Tugendhat, do kterého Mies křeslo zakomponoval. Zde je k vidění i jeho další tvorba – křeslo Tugendhat, židle Brno a pohodlné červené lehátko. Křeslo Tugendhat a židle Brno jsou unikátní díky tomu, že byly navrženy speciálně pouze pro tento interiér. U křesla Tugendhat vám na první pohled neunikne nápadná podobnost s křeslem Barcelona, kterým bylo inspirováno. Je tvořeno ocelovou konstrukcí s plochým profilem a sedákem s opěrkou ve stříbrnošedém látkovém čalounění. Židle Brno je vytvořená z ohýbané oceli a potažená bílým pergamenem. Ve vile byste ji našli kolem kulatého jídelního stolu, v knihovně a u skleněné stěny. Židle provedená v konzolovém typu oplývá jednoduchými tvary v minimalistickém stylu bez dalších zbytečných prvků. A to bylo přesně to, co vystihovalo moderní funkcionalistickou tvorbu architekta Miese.
Foto: David Židlický
Architekt a vila Tugendhat
Ludwig Mies van der Rohe se narodil 27. 3. 1886 v Cáchách v Německu. Upřednostňoval funkčnost, jednoduchý a čistý vzhled a řídil se heslem „Méně je více“. Mies je řazen k předním zakladatelům moderní architektury, přestože neměl akademické vzdělání v architektuře. Ve spolupráci s architektou Lilly Reich navrhl slavnou vilu Tugendhat v Brně, která byla realizovaná v letech 1928 – 1930. Vila má společné prvky s německým pavilonem v Barceloně. Ve své době působila na své okolí tato nadčasová vila velmi kontroverzně, dnes však patří mezi čtyři nejlepší vily na světě a uvádí se jako typický příklad funkcionalistické architektury. V roce 2001 se jí dostalo nejvyššího ocennění – byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Úvodní foto: David Židlický, Knoll Studio, Amos Design.
Připojujeme také tematické fotografie nábytku z našeho portálu, kterými se můžete inspirovat.